Emos Endüstriyel Kimyasal Dağıtım Otomasyonu

Kimyasal  Dağıtım Otomasyonu

ENMOS mekatronik sistemlerinin ana kalemlerinden Sıvı Kimyasal Dozajlama ve Dağıtım sistemi , üretim süreci için gerekli olan kimyasalların doğru miktarda alınması ve tek hat üzerinden boyama kazanlarına dağıtılması esasına dayanmaktadır.

Sistem, Profix–C ana dağıtım ünitesi , Profix-L kimyasal otomatik seviye izleme ve manuel dolum ünitesi ve mekanik tesisattan oluşmaktadır.

Kimyasalların bulunduğu tank çiftliğini başlangıç kabul edersek, yapıyı şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tank çiftliği platformu
  • Kimyasal stoğu için polietilen tanklar
  • Profix-L kimyasal tank otomatik seviye izleme ve manuel dolum ünitesi
  • Tank çiftliği ve Profix-C dozajlama ve dağıtım ünitesi arasında PVC boru tesisatı
  • Profix-C ve 12" dokunmatik ekran kontrol paneli
  • Profix-C ile boyama kazanları arasındaki özel vanalı paslanmaz boru tesisat

Profix Kimyasal dozajlama ve dağıtım sistemi pompa, flowmetre ve özel amaçlı vanaların Tek Hat üzerine konumlandırılması ile oluşur. Kimyasal gönderim ve dağıtım su aracılığı ile olup, özel tasarımı sayesinde hatların çok az miktarda su ile tamamen temizlenmesi sağlanır. Özel yıkama sistemi sayesinde yıkama suları sisteme entegre olan basınç sınırlandırma ünitesinden gelir. Sistem temiz ve efektif kullanım için tasarlanmıştır. Profix sistemde kullanılan malzeme ve araçlar maksimum hassasiyet ve güvenlikte ölçüm yapmakta ve hatasız olarak ölçülen malzemeyi boya makinasına göndermektedir. Enmos Tek Hatlı dağıtımın yanısıra opsiyonel olarak Çok Hatlı Dağıtım sistemini de desteklemektedir.

Sistemimiz tank çiftliğinden alınan kimyasalların, en hızlı ve doğru bir şekilde boyama kazanlarına aktarılabilmesi için Simplex boyama bilgisayarları ve Focus reçete sistemi ile tam entegre olarak çalışmaktadır. Profix diğer reçete sistemlerine de entegre olabilmektedir. Profix kimyasal dağıtım otomasyonu kullanarak, aynı sayıda personel ve makinayla eski üretim hacminizden daha yüksek üretim kapasitelerine ulaşabilirsiniz.

Bir otomasyon sisteminin dağıtım ünitesi, tank çiftliği ve tesisatları ele aldığımızda yatırım maliyeti, ortalama 1 makina fiyatına karşılık gelmektedir. Bir boyahanenin ortalama 20 makinelik bir parkı olduğu düşünülürse eklenecek 1 makina % 5 lik bir kapasite artışına karşılık gelir. Buna karşılık aynı yatırım ile kimyasal otomasyon tercih edildiğinde kapasite artışı % 10 seviyelerine ulaşabilmektedir. Ayrıca maliyetlerinizde gözle görülür bir şekilde kimyasal, işçilik ve enerji tasarrufu elde edebilecek ve boyama veya proses kalitenizi de arttırmış olacaksınız.